0
Twój koszyk jest pusty.

Strona wygasła! mamfirme.pl

Twoja strona nadal znajduje się na serwerze mamfirme.pl, ale nie jest widoczna w Internecie dla innych użytkowników. Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich funkcji naszego serwisu skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta.

Ok

Stoliczku nakryj się..


"Przyjemność jedzenia dzielimy pospołu ze zwierzętami, warunkują ją tylko głód i potrzeba zaspokajenia go. Rozkosze stołu natomiast są zastrzeżone wyłącznie dla człowieka. Warunkują je pieczołowite zabiegi wokół przyrządzania posiłków, wyboru miejsca i kompanii gości przy stole".

Jean Anthelme Brillat-Savarin "Fizjologia Smaku"

Lniane serwetki
Lniane serwetki

W kilu słowach...

Pięknie nakryty stół, z pięknym obrusem i kunsztownie ułożonymi serwetkami bardzo dobrze świadczy o gospodarzach. Bez nich nasz odświętny stół nie byłby doskonały. Nie tylko piękne i bogato przystrojone stoły na świąteczne imprezy, ale także te skromniej nakryte do domowego śniadania, obiadu czy kolacji, dużo zyskają na swojej atrakcyjności jeżeli odpowiednio dobierzemy i ułożymy obrus i serwetki. Dziś jest już nie do pomyślenia, aby na tak zwane "specjalne okazje" nie używać serwetek.

 

 

Chodź papierowe serwetki wypierają coraz bardziej tradycyjne serwetki lniane czy serwetki bawełniane, to z tych drugich nie warto  rezygnować. Żadna celulozowa serwetka nie nada takiego stylu i elegancji jak pięknie ułożona lniana serwetka. Tradycyjne płócienne serwetki także można pięknie poukładać. Ostatnio przywiązujemy uwagę nie tylko do wyglądu posiłków, ale i również do odpowiedniego, do danej chwili nakrycia stołu.

 

"Je się także oczami"

 

i o tym pamiętajmy.

 

 

Przystrajając nasz stół ważne jest aby do obrusu dobrać odpowiednie serwetki i oczywiście dodatki, takie jak kwiaty czy kieszonki na sztućce itd.


 

 

Louise Abbema 1877 r.
Louise Abbema 1877 r.

Co nieco z historii...

Bielizna stołowa  to obowiązkowy przedmiot codziennego użytku w naszych domach, stołach, barach czy bufetach. Dawno, dawno temu bielizna stołowa, głównie obrusy i serwetki, pojawiała się na stołach tylko w tych zamożniejszych domach. Z upływem lat zaczęła się pojawiać w coraz to szerszych kręgach społecznych, gdzie znalazła swoje miejsce na stałe praktycznie, na każdym stole.

Zwyczaj nakrywania stołu lnianym obrusem znany jest już od średniowiecza. Lniane obrusy sięgające samej podłogi chroniły ubrania biesiadników, siedzących na drewnianych ławach, można było w nie wytrzeć ręce czy usta. Tak na marginesie dziś jest to nie do pomyślenia i nie do przyjęcia, ale cóż tak było.

Tradycja  nakrywania do stołu, czyli od obrusu do serwetek, rozwijała się prężnie, oczywiście w każdym kraju i innej epoce, rozwój przebiegał inaczej. W teraźniejszości pojawiają się spore różnice obyczajowe w jedzeniu, piciu jak i samego zachowania przy stole.

Około 300 lat temu pojawiła się serwetka, która oddzieliła funkcje obrusa, wykorzystywanego do wycierania ust i rąk. Właściwe nakrywanie do stołu nastąpiło we Francji w XVIII wieku, gdzie znalazła zastosowanie serwetka, która spełniała rolę czysto dekoracyjną. W 1710 roku serwetka na stałe pojawiła się na stołach, wraz z nadejściem porcelany i innych wyszukanych motywów dekoracyjnych.

Aż w końcu do dnia, gdzie nasze babcie posiadały pięknie ręcznie haftowane płócienne serwetki, w różnych rozmiarach, które należały do ślubnej wyprawy. Pomimo trudu jakiego trzeba użyć do utrzymania tej odziedziczonej bielizny stołowej po naszych babciach warto jej używać. Lniane obrusy i serwety przetrwały dziesiątki lat i ze względu na materiał z jakiego powstały, świetnie będą spełniać swoją rolą jeszcze przez długie lata. Takiej żywotności nie ma chyba żadna tkanina używana do wyrobu bielizny stołowej.


 

Serwetka na stole, barze i oczywiście obrusie.

Nakrywając stół, bez względu na styl i tu począwszy od klasycznego idąc przez elegancki, a kończąc na oryginalnym, pamiętajmy o naszym własnym niezastąpionym - indywidualnym. Bardzo ważne są nasze gusta i upodobania oraz cały wystrój wnętrza.

 

 

Wybór serwetki zależy od jej zastosowania. Można rozróżnić dwa typy serwetek: do wycierania ust, która pełni rolę serwetki stołowej lub ozdobnejpodręczne - ściereczki, używane głównie przez obsługę kawiarni, restauracji itp., oraz dekoracyjne.

Serwetki podręczne możemy nazwać serwetkami roboczymi, warto mieć przygotowane w kuchni ładne serwetki do wycierania naczyń. Tu idealnie spełni się len, który doskonale wchłania wodę. Proszę mi wierzyć - doskonałe rozwiązanie, które trzeba wypróbować.

Nadmienić by warto, że serwetki można wykorzystać nie tylko do ozdoby stołu, świetnie się nadadzą do ozdoby świątecznego stroika, wielkanocnego koszyczka, dekoracji kwiatowych i wielu wielu innych.

 

 

Nie można zapominać i należało by wspomnieć o serwecie, głównie o wymiarach 80cm x 80cm, która spełnia rolę małego obrusa, z reguły kładzionego na większym, tym właściwym. Rozwiązanie spotykane w dobrych restauracjach.

Ostatnio dużo się mówi na temat zastosowania serwetek płóciennych i papierowych. porównuje się wady i zalety. Lniane serwetki ozdobione  lamówką czy koronką, pięknie ozdobią i uroczo wyglądają na świątecznie nakrytym stole. Z reguły są większe od papierowych, lepiej będą chronić ubranie i oczywiście są wielokrotnego użytku, zwłaszcza lniane, gdzie można śmiało powiedzieć, że są  nie do zdarcia. Raz wydane pieniądze przy długo planowanym użytkowaniu. Papierowe serwetki o czym trzeba wspomnieć, lepiej nadadzą się do układania różnych kształtów i nie ma z nimi problemu z pielęgnacją czyli: pranie, prasowanie czy też krochmalenie.

Każda serwetka czy to płócienna czy też celulozowa ma swoje wady i zalety. Warto jednak pomyśleć o wykorzystaniu  połączenia obydwu naraz co da nam naprawdę ciekawy i zaskakujący efekt.


 

Lniane nakrycie stołu
Lniane nakrycie stołu

W zależności od okazji, a może i również pory roku...

Serwetka już od dawien dawna przestała być wykorzystywana tylko do wycierania ust i stała się uroczym elementem dekoracyjnym nakrycia stołu. Przy zachowaniu określonego stylu nie ma stałych reguł jakich serwetek i obrusa użyć. Najważniejsze aby nakryty stół emanował ciepłem i "dobrym smakiem", bo to przy nim zbiera się nasza rodzina i goście. Całe nasze wnętrze i tym samym nakryty stół pokazuje kim jesteśmy, pokazuje nasz styl życia.

 

 

Obrus nie pełni już tylko roli ochronnej stołu, ale także pełni funkcję dekoracyjną. Skomponowane serwetki z dobrze dobranym obrusem, przedstawiają naszą indywidualność i upodobania. Bez względu jaki styl chcecie Państwo uzyskać czy to nowoczesny czy rustykalny, świetnie można wykorzystać nasze produkty uszyte w pracowni Deco Natura". Trochę pomysłowości i można uzyskać wspaniałe efekty. Dostępne są serwetki kwadratowe o wymiarach 20cm x 20cm, 30cm x 30cm, 40cm x 40cm oraz okrągłe. Tym mniejszym nie uda nam się nadać odpowiednich kształtów, możne je położyć jedna na drugiej, ale już z tymi większymi możemy robić cuda.

 

 

Przy doborze odpowiedniego nakrycia stołu warto poświęcić trochę czasu nie tylko na ułożenie srwetek, ale także ich odpowiedniego kolorystycznego dopasowania. Kolorystyka mocno wpływa na nasze samopoczucie. Przemyślana kompozycja kolorów może przynieść nam sporo zadowolenia. To właśnie kolory wyrażają nastrój.

Wiosna, lato , jesień czy zima..., każda pora roku ma swoje kolory. Wiosna - zieleń, żółć czy też błękit. Lato - to znów intesywne kolory takie jak - pomarańcz, czerwień. Jesień - pełna gama brązów, czerwieni, fioletu czy też beżu. Aranżując nakrycie stołowe warto wziąć to pod uwagę. Dla mnie osobiście i tak nic nie zastapi klasycznej eleganckiej bieli, która zestawiona z różnymi dodatkami, w zależności od okazji, zmienia diametralnie charakter stołu.